top of page
Search

Sve o klima uređajima

  • Writer: Lutex Doo
    Lutex Doo
  • Feb 26, 2017
  • 7 min read

NAJČEŠĆIH PITANJA O KLIMA UREĐAJIMA

Istorija klima uređaja: klima uređaj izmislio je Willis Haviland Carrier prije 102 godine. Izmislio je jednostavno rješenje. Ako se fabrika gdje je radio grijala zrakom koji je prolazio vruću paru, zašto ne bi bilo moguće zrak pustiti da prolazi preko hladnu vodu i tako hladiti prostor?

Smrad bakterija iz isparivača: zašto klima uređaj ponekad ima neugodan miris? Razlog je u bakterijama koje su se preko ljeta nakupile na isparivaču. U takvom slučaju potrebno je uraditi servis pri kojem će se isparivač dezinfikovati.

Voda u klima uređaju teče u dva smjera. Zašto klima preko ljeta izbacuje vodu iz unutarašnje, a preko zime iz vanjske jedinice? Voda je zapravo kondenzat koji nastaje na hladnim dijelovima klime. Ljeti se koristi hlađenje i unutarnja jedinica je hladna pa se na njoj kondenzuje vlaga iz zraka, a zimi je vanjska jedinica hladna pa za vrijeme hladnih dana počinje da iz nje teče voda.

Slabije grije na niskim temperaturama. Zašto klima slabo grije kad je niska vanjska ili unutrašnja temperatura? Niske temperature uzrokuju nizak pritisak plina, a tada uređaj slabije grije. Zbog toga ga treba zimi ostaviti da i preko noći održava neku minimalnu sobnu temperaturu, kako bi ujutro mogao počeeti s podizanjem temperature. To se odnosi na obične klime ne i za invertere.

Pucketanje iz unutrašnje jedinice: zašto se iz unutrašnje jedinice povremeno čuje pucketanje? To je diletacija plastike. Kada klima postigne zadanu temperaturu, s radom prestaje samo vanjska jedinica, a unutrašnja nastavlja recirkulirati zrak. Mijenjanjem temperature kućišta dolazi do širenja ili stiskanja plastike pa se čuje poput pucketanja.

Godišnji servis neophodan: što je godišnji servis i zašto se naplaćuje? Da bi netko dao višegodišnju garanciju, potrebno je taj uređaj periodično pregledati da bi se otklonili neki potencijalni problemi koji se javljaju u radu. Potrebno je lužinom isprati odvod, dezinfikovati isparivač, izduvati kondenzator vanjske jedinice, prekontrolisati pritisak plina i temperaturu izduva.

Zašto uređaj povremeno stane i napravi čudan zvuk: zašto klima pri grijanju ponekad prestane s radom i napravi jedan čudan zvuk (kao: pšššš)? To je momenat kada uređaj ide u odleđivanje - tzv. Defrost. Normalan ciklus, do kojeg dolazi kada su vanjske temperature niske i koji služi da bi se vanjska jedinica oslobodila eventualnog leda koji se na njoj nakupio.

Inverter štedi do 40 posto struje: inverter znaci rotacijoni kompresor. Kada se klima isključi motor/kompresor stalno radi. Bit je u promjeni broja obrtaja kojeg vodi elektronika. Ako treba više hladiti povećava se broj obrtaja i obrnuto. Upotrebom invertera ušteda struje i do 40 %, a grijati mogu i kad je vanjska temparatura ispod 20 stepeni Celzijevih.

ENERGETSKA UČINKOVITOST - ERP direktiva

Koje energetske klase postoje? Od marta 2013. godine skala klasiranja energetske vrijednosti A proširila se za klase A+, A++ i A+++. Dodatno je kod klasifikacije uzeta u obzir i emisija buke (razina zvučne snage unutarašnje i vanjske jedinice).

Kako izgleda nova naljepnica s podacima o energetskoj učinkovitosti?

Što znače novi pokazatelji SEER i SCOP? Dosad su navođene samo vrijednosti EER (ocjena učinkovitosti u režimu hlađenja) i COP (ocjena učinkovitosti u režimu grijanja). Ove vrijednosti su se orjentisale isključivo na jednu jedinu točku. Kod novih pokazatelja SEER i SCOP definisano je više mjernih tačaka koje sve utiču na klasifikaciju. „S“ znači „sezonski“.

Mjerne tačke u području hlađenja: Mjerne tačke su predviđene na vanjskoj temperaturi od 20 °C, 25 °C, 30 °C i 35 °C. Za režim hlađenja klimatski podaci za Strasbourg uzeti su kao mjerodavni za cijelu Europu. S obzirom na tok temperature, mjerne točke su različito ponderirane.

Mjerne tačke u području grijanja: Za režim grijanja nije izrađen temperaturni profil koji bi bio jedinstven za cijelu Europu. Provedena je podjela na tri klimatske zone: sjevernu, središnju i južnu Europu s različitim profilima opterećenja. Mjerne tačke jedinstveno su predviđene kod vanjske temperature od 12 °C, 7 °C, 2 °C i –7°C.

Čemu tri klimatske zone za ocjenu učinkovitosti u režimu grijanja?

Klimatski uslovi imaju velikog uticaja na performanse klima-uređaja u režimu rada toplinske pumpe. Zbog toga su unutar EU-a stvorene tri zone:

Od kada vrijedi nova ERP direktiva? ERP direktiva za sobne klima-uređaje (grupa 10) stupila je na snagu 1.1.2013., a vrijedi u svim državama EU-a bez nacionalnih prijelaznih rokova.

PODJELA

1. Niska klasa U tu grupu možemo svrstati klime raznih egzotičnih i nepoznatih imena. Možemo ih kupiti za male novce po raznim trgovačkim centrima ili od trgovaca koji su "nanjušili" biznis s klimama te uvezli nekoliko kontejnera koje će rasprodati i poslije da će se teško naći ikakav rezervni dio za njih. Za njih se može reći da donekle solidno hlade ali slabo ili nikako griju i u pravilu ne traju dugo. Bučne su i troše više struje (mali SEER i SCOP) od klima iz više klase. Za bilo koji veći kvar (kompresor ili elektronika) ne isplati ih se popravljati. Ove klime možemo preporučiti samo za nezahtjevne kupce kojima je bitno samo kakvo takvo hlađenje a grijanje imaju riješeno na drugi način.

2. Srednja klasa U ovu grupu možemo svrstati klime poznatijih imena koja se kod nas prodaju već par godina i za koje se zna kako se ponašaju i nakon par godina eksploatacije. Iza njih je obično ozbiljan uvoznik koji ima i osigurane rezervne dijelove koji nisu pretjerano skupi. To su klime za kupce srednjih financijskih mogućnosti. Ove klime dobro hlade i prilično dobro griju do vanjske temperature -3 C. Nisu pretjerano bučne.

3. Visoka klasa U ovu grupu spadaju isključivo Japanske klime (bez obzira u kojoj državi bile proizvedene). Rade odlično dugi niz godina. U tom razdoblju će vam vratiti razliku uloženog između ove klase i srednje i niske zbog velike razlike između uložene i predane energije (visoki SEER i SCOP). Izuzetno su tihe i grijanjem bez problema mogu pokriti cijelu godinu, pogotovo njihovi inverteri koji su tehnologija za sebe. Kupovinom ovakvih klima uređaja štedite električnu energiju, čuvate okoliš (sve klime rade s ekološkim plinom R 410a i R407 c) i imate minimalne kvarove.

ŠTO JE KLIMATIZACIJA?

Klimatizacija je mogućnost upravljanja temperaturom, količinom relativne vlage, čistoćom i distribucijom zraka.

Hlađenje: klima sistemi pružaju preciznu kontrolu temperature. Uvijek možete stvoriti okruženje u kojemu se osjećate najbolje, uz izbor prave temperature. Ne samo da stvaraju komfor, već se uz njih osjećate svježe i aktivno čak i u najekstremnijim vanjskim uslovima.

Grijanje: klima sustavi mogu pružiti i grijanje. Možete uživati savršeno konstantnu temperaturu tijekom cijele godine, bez obzira na vanjske uslove. To je ekološki prihvatljiva alternativa za tradicionalne načine grijanja zbog toga što energiju vanjskog zraka (zagrijanog) prenosi u unutrašnjost prostora.

Pročišćavanje: klima uređaji mogu proizvesti svjež, čisti zrak. Naši su uređaji opremljeni posebnim filterima koji apsorbiraju nečistoću, prašinu, dim... iz zraka. Prema potrebama korisnika, nivo pročišćavanja može se i povećati. Pročišćavanje i filtriranje preporučuje se osobama s alergijama.

Odvlaživanje: U režimu hlađenja klima uređaj može odvlaživati zrak, pružajući osjećaj kvalitetnijeg i svježeg zraka. Pažnju treba obratiti i na činjenicu da pravilan nivo vlage sprečava širenje lišajeva i plijesni, što opet ima pozitivan utjecaj na osobe s alergijom. Ljudsko biće osjeća da je nivo od 40 do 60 % ugodan nivo vlage.

Ventilacija: Ventilacija može biti i ugrađena u sistem klima uređaja. Uzimajući zrak iz unutrašnjosti prostorije ventilacija potom ubacuje svjež, pročišćen vanjski zrak. U međusezoni, kada klimatizacija nije potrebna, ventilacija može raditi zasebno i biti vrlo korisna.

INVERTER TEHNOLOGIJA

Za razliku od konvencionalnih jedinica, Inverter klimatizacijski sistemi ne upuhuju zrak punom snagom onda kada je temperatura tek malo ispod ili iznad postavljene vrijednosti. Naprotiv, sistemi precizno i u kontinuitetu doziraju potrebne količine energije za postizanje željenog klimatskog stanja prostorije, što se dobija elektronski upravljanim motorima u interesu prilagođavanja određenom učinku grijanja i hlađenja. Upravo zahvaljujući nenadmašnoj inverterskoj tehnologiji pogonski elektromotori rade mirno kako učinski tako i gospodarski, a prvenstveno bešumno - nisu uzrok nastanka propuha budući da je dovod zraka u prostoriju uvijek precizno podešen. Rezultat su duži vijek trajanja proizvoda i smanjeni troškovi održavanja i servisiranja.

Elektronska kontrola klime Elektronska kontrola klime podržava stabilnu temperaturu prostorije i istovremeno omogućuje primjerenu uštedu energije tokom cjelogodišnjeg perioda s obzirom na visoko učinkovitu tehnologiju.

Brzo postizanje željenih uslova: Utrošak energije se povećava za 10% prilikom postizanja željene temperature prostorije. Vrijeme postizanja željene temperature prostorije za trećinu je manje od potrebnog vremena konvencionalnih klimatizacijskih sistema.

Učinkovitost štednje energije Inverterski sistemi mogu doprinjeti oko 30% uštede utroška energije, zahvaljujući poboljšanom koeficijentu uštede (SCOP). SCOP predstavlja relaciju između utrošene električne energije i ostvarenog rashladnog učinka. Što je SCOP veći, to dobivate više rashladne energije za 1 kWh uložene električne energije.

KRUŽENJE RADNE TVARI

Klima uređaj radi na principu sličnom hladnjaku. Radna (rashladna) materiji kruži kroz sistem i mijenja agregatno stanje. Četiri su procesa u kruženju:

1. Kompresor, koji "gura" radnu materiju kroz sistem, nalazi se u srcu klima uređaja. Prije kompresije radna materija je u plinovitom stanju i ima nizak pritisak. Kompresijom plin povećava pritisak, zagrijava se i putuje prema kondenzatoru.

2. U kondenzatoru, na visokoj temperaturi, visoko potisnuti plin ispušta toplinu u vanjsku jedinicu i postaje pothlađena visoko potisnuta tekućina.

3. Visoko potisnuta tekućina tada prolazi kroz ekspanzioni ventil, koji reducira pritisak, te tako temperatura pada ispod temperature rashladnog prostora. Rezultat je hladna, nisko potisnuta radna materija u tekućem stanju.

4. Nisko potisnuta radna tvar prolazi kroz izmjenjivač topline gdje apsorbira toplinu iz zraka unutrašnjosti prostora kroz isparavanje i postaje nisko potisnuti plin. Plin se tada vraća nazad u kompresor gdje ciklus počinje ispočetka.

U slučaju grijanja ciklus je obrnut.

RAD KLIMA UREĐAJA

Princip rada klima uređaja uvijek se svodi na apsorbovanje energije s jednog mjesta i prenošenje na drugo. Takav proces zahtjeva sistem od jedne unutarnje i jedne vanjske jedinice, međusobno povezane bakrenim cijevima za protok radne materije i kablom za komunikaciju. Radna materija apsorbovanu energiju iz jedne jedinice prenosi u drugu.

1. Unutarnja jedinica Ventilator zapuše topli zrak iz unutrašnjosti prostorije preko izmjenjivača topline kroz kojeg struji hladna radna materija. U toj fazi radna materija apsorbuje toplinu iz zraka, rashlađuje vazduh i upuhuje rashlađeni vazduh nazad u prostoriju.

2. Cijevno prospajanje Radna materija struji preko kroz cijevno prospajanje sistema, preuzimajući toplinu iz unutrašnje jedinice prebacuje ga u vanjsku.

3. Vanjska jedinica Kompresijom se plinovito stanje radne materije zagrijava, te se ta toplina ispušta putem ventilatora vanjske jedinice u vanjski zrak.

4. Radna materija Nakon koraka 3 radna materija u tekućem stanju prelazi u unutrašnju jedinicu.

5. Unutrašnja jedinica U unutrašnjoj jedinici se radna materija dekompresira i na taj se način postiže ispuštanje hladnog zraka u prostoriju.

FILTERI

Svaka klimatizacijska jedinica ima filter. Tip samog filtera zavisi od vrste klimatizacijskog sistema. Sistemu sa integrisanom ventilacijom potreban je filter s manjom učinkovitošću, a učinkovitost filtera mjeri se u postocima zadržavanja čestica. Jednostavno: Koju veličinu i količinu čestica zaustavlja? Još jedan faktor u učinkovitosti filtera je strujanje zraka, ili pojednostavljeno, brzina ventilatora koja određuje količinu zraka u m³ koji prolazi kroz sam filter.

Filter za prašinu

Uklanja zračnu prašinu i čestice kako bi osigurao konstantantan dovod čistog zraka. Jednostavno se održava; pranjem ili usisavanjem.

Filter za pročišćavanje zraka

Filter za pročišćavanje zraka sakuplja najmanje čestice prašine i peludi veličine 0,01 mikrona i sprječava širenje bakterija i virusa. Filter ima dvije strane sa zračnim-elektrostatičnim filterom sa prednje strane i deodorirajućim filterom s aktivnim ugljenom sa zadnje strane. Filter za pročišćavanje zraka uvijek je kombinovan sa normalnim filterom.

Fotokatalitički dezodorirajući filter

Ovaj filter je antibakterijski i dezodorirajući filter koji uspješno razbija dim cigarete, te također zaustavlja razvijanje bakterija, virusa i mikroorganizama nakupljenim u filteru. Fotokatallitički filter uvijek dolazi u kombinaciji s filterom za pročišćavanje zraka.


 
 
 

Comments


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page